Kort introduktion

Innehavaren av stamnamnet S*Windjammer's är diplomerad uppfödare av Kattförbundet SVERAK. Det innebär att jag ska hålla mig uppdaterad och följa nya beslut, regler och författningar samt att aktivt agera för katten som sällskapsdjur och för god djurhållning. Jag har en grundläggande katt- och förbundskunskap att dela med mig av till kattköpare och till blivande kattuppfödare. Min första kull föddes 1991, så jag har dessutom praktisk erfarenhet från många kullar.

Utställning Uppsala 9 maj 2010

Inser att jag inte har redovisat resultaten från årets första utställning. Shame on me!

Jag och mina katter var bara anmälda till söndagen och eftersom det var en 2 certs-utställning så var kön till veterinärbesiktningen obefintlig. :) Skönt att kunna gå direkt fram till veterinären och sedan vidare till incheckningen utan att trängas.

Både Razzel och Lisa skulle dömas av Thea Friskovec, som jag var assistent hos. Så jag hade full kontroll på när de skulle fram och kunde själv visa dem vid domarbordet. Razzel var först. Thea kände igen henne och sa att hon har lagt på sig under vintervilan och jag säger inte emot … Hon fick trots detta sitt CAPS och plockades senare fram vid nomineringen, där hon blev utslagen.

För Lisa var det första utställningen. Hon delade bur med Razzel, som jag trodde skulle kunna ha en lugnande effekt men Razzel höll sig för sig själv i ena hörnet. Å andra sidan verkade inte Lisa ogilla utställningsburen utan låg mest och slumrade för sig själv. Hon ville gärna komma ut och försökte flera gånger ta sig upp på burtaket när jag tog ut henne. Nyfiken, som vanligt! :)

Lisa fick sitta en stund i en tom bur bakom domaren före bedömningen och det gillade hon inte! Hon pep hela tiden och var så lycklig när jag tog ut henne därifrån. Hon fick en fin bedömning av Thea och eftersom hon var sista katt före nomineringarna så fick hon vänta i domarburen en stund till. Thea valde dock en söt blå brittpojke som sin junior till panelen, så både Razzel och Lisa fick komma tillbaka till sin bur och vila resten av dagen.

Allianshallen är en bra utställningslokal. Det hade tydligen varit väl svalt dagen före, den här dagen tyckte jag att det var en behaglig temperatur inne trots värmen utanför.

Fräsets Kattklubb arrangerade och som assistent fick jag en väldigt god lunch. Det fungerade bra i sekretariatet vad jag såg och panelerna kom igång utan alltför lång väntan och flöt på bra. Med tanke på att Fräset är en av arrangörerna av nästa års Scandinavian Winner så ser det lovande ut! :)

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>